W którym roku odbyły się pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Świata? Zdania są podzielone.

W którym roku odbyły się pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Świata? Zdania są podzielone.

Ludzie od dłuższego czasu spierają się na temat tego, kto zapoczątkował rywalizację drużynową w speedway’u. Część osób twierdzi, że mistrzostwa świata rozpoczęły się w 1960, podczas gdy inne uważają, że dopiero w 2001. W środowisku żużlowym krąży wiele błędnych opinii, które wprowadzają zamęt, próbując na nowo rozpisać historię speedway’a. A więc, kto ma rację, a kto się myli?

Pierwsze rozgrywki drużynowe

Historia sportowa, zawarta w Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), wyraźnie ukazuje, że wszystkie rozgrywki o Puchar Świata należą do kategorii mistrzostw świata. Dlatego nie ma tutaj żadnych wątpliwości, że wcześniejsze Drużynowe Mistrzostwa Świata nadal są kontynuowane, tylko pod zmienioną nazwą. Dzisiaj znane są jako Drużynowy Puchar Świata. Twierdzenie, że rozgrywki drużynowe rozpoczęły się z chwilą, gdy od 2001 organizatorem imprezy stała się BSI, jest błędne.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że drużynowe rozgrywki żużlowe miały swoje początki w 1960 roku, w Göteborgu, w Szwecji. Całe zawody zorganizowali Polacy. Natomiast polski tygodnik „Motor” ufundował nagrodę główną. Zwycięzca rozgrywek otrzymał tzw. Trofeum Europejskie w formie wazy z epoki stanisławowskiej. Wygląda więc na to, że wyścigi pucharowe pojawiły się znacznie wcześniej niż w roku 2001.

Jak to wszystko się zaczęło?

Na początku 1959 polscy promotorzy pojawili się w Paryżu, gdzie odbywało się posiedzenie Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Na posiedzeniu przedstawili swoją propozycję zorganizowania zawodów, jakimi miał być Puchar Klubowych Mistrzów. Niestety pomysł spalił na panewce, ponieważ rozgrywki odbywały się jedynie w kilku krajach (Polska, Szwecja, Wielka Brytania). Zamiast tego zdecydowano się na drużynowe zawody narodowe. Cała impreza miała miejsce w Oberhausen w Niemczech i bardzo szybko zyskała sobie duże uznanie wśród kibiców. Wyjątkowe okoliczności spowodowały, że Polacy nie wzięli udziału w zawodach, w związku z czym ich miejsce zajęli żużlowcy z Norwegii.

Spór szwedzko-angielski

Warto tutaj przypomnieć, że Indywidualne Mistrzostwa Świata rozpoczęły się w 1936 roku na brytyjskim Wembley, gdzie również organizowano wszystkie kolejne. Jesienią 1959 w społeczności speedway’a rozgorzała zawzięta dyskusja o tym, gdzie powinny być organizowane Drużynowe Mistrzostwa Świata. Brytyjczycy nie mieli najmniejszego zamiaru przenosić mistrzostw na inny stadion, a co dopiero do innego kraju. Jednak Szwecja ostro nalegała, aby tegoroczne rozgrywki w końcu odbyły się w innym kraju niż Wielka Brytania. Spór rozstrzygnięto w sposób, że wilk był syty i owca cała. W rezultacie ustalono, że Indywidualne Mistrzostwa Świata w dalszym ciągu będą odbywać się na Wembley, a Szwecja zorganizuje Drużynowe Mistrzostwa Świata.

Wszystko wyraźnie wskazuje, że DMŚ rozpoczęły się w 1960, a w 2001 zmieniono jedynie ich nazwę. I żadne plotki, próby przerysowania historii, ani wprowadzanie innych nazw, niczego tutaj nie zmieni.