Najlepsi żużlowcy w historii Polski

Najlepsi żużlowcy w historii Polski

Polska może pochwalić się jednymi z najwybitniejszych żużlowców, jacy kiedykolwiek brali udział w rozgrywkach speedway’a. Liczne osiągnięcia w kraju i za granicą oraz ustanawianie rozmaitych rekordów sprawiło, że większość z tych najlepszych osiągnęła legendarny status wśród żużlowej społeczności. Napędzani nieustanną motywacją i determinacją, nic nie mogło ich powstrzymać na drodze do sukcesu. Poniżej przedstawiamy złotą piątkę polskiego speedway’a, która na zawsze pozostanie w pamięci kibiców polskiego żużla. W rankingu pojawili się zarówno zawodnicy z dawnych lat, jak i żużlowcy, którzy w dalszym ciągu poszerzają pasmo swoich sukcesów.

5. Edward Jancarz

Edward Jancarz olśniewał swoim talentem kibiców klubu Stal Gorzów Wielkopolski w latach 1965-1986. Brał udział nie tylko w polskich rozgrywkach, ale i zagranicznych. W 1968 roku uplasował się na trzecim miejscu w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata w Göteborgu. W latach swojej świetności był dla gorzowian prawdziwym bohaterem motocyklowej areny. Podziw dla Jancarza był tak wielki, że miasto postanowiło postawić mu pomnik. Warto dodać, że był to pierwszy zawodnik speedway’a, który doświadczył takiego zaszczytu. Do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych w historii Polski.

4. Jarosław Hampel

Jarosław „Mały” Hampel to jeden z ulubieńców wśród kibiców speedway’a. Jego dorobek jest bardzo imponujący. Zdobył dwa srebrne medale i jeden brązowy na Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Ponadto, wywalczył też osiem medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata i zdobył tytuł mistrza i wicemistrza juniorów. Startował w barwach pięciu klubów takich jak Falubaz Zielona Góra, Unia Leszno, Atlas Wrocław, Polonia Piła, a także Motor Lublin, którego nadal jest członkiem. Ma też na swoim koncie liczne kontuzje, które od lat wpływają na jego karierę. Jednak żużlowiec nie daje po hamplach i nadal jest zaciętym rywalem dla konkurencji.

3. Zenon Plech

Zenon Plech był bardzo zdeterminowanym i niezwykle utalentowanym zawodnikiem polskiego speedway’a. W latach 70. zdobył dwa medale na Indywidualnych Mistrzostwach Świata. W 1973 wywalczył brąz, a w 1979 odznaczono go srebrem. Był to okres, gdy polski żużel nie dysponował funduszami na wysokiej jakości sprzęt dla zawodników, dlatego większość Polaków startowała na słabszych maszynach. Jednakże Plech nie dawał za wygraną i udowadniał, że zawodnik znaczy o wiele więcej niż motocykl, na którym jeździ. Wielu weteranów żużla do dzisiaj pamięta jego wspaniałe starty na mistrzostwach organizowanych przez wiodącą na świecie ligę brytyjską.

2. Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik to 25-latek, który ma już na swoim koncie dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata. Aktualny mistrz może pochwalić się długą listą osiągnięć w kraju i za granicą. Jest niezwykle opanowany na torze, a w jego ciele płynie prawdziwy metanol. Ochrzczony przez kibiców „złotym dzieckiem”, Zmarzlik jest bardzo utalentowanym graczem w żużlowych rozgrywkach, a jego ogromny potencjał nadal się rozwija. Warto też zaznaczyć, że w cyklu Grand Prix 2016 zdobył brązowy medal, w 2018 srebrny, a w 2020 obronił złoto, które wywalczył rok wcześniej. Aż strach się bać, co nam zafunduje w kolejnym sezonie.

1. Tomasz Gollob

Tomasz Gollob to żywa legenda światowego speedway’a i jeden z najbardziej udekorowanych żużlowców w historii. Urodził się i wychował w Bydgoszczy, gdzie mieszkańcy do dzisiaj uważają, że „Król jest tylko jeden!” Jest niesłabnącą inspiracją dla większości młodych żużlowców. Natomiast jego kariera to marzenie każdego profesjonalnego żużlowca. Jedne z największych osiągnięć Tomasza Golloba to, rzecz jasna, złoto na Indywidualnych Mistrzostwach Świata 2010, srebro na IMŚ 1999 i 2009, brąz na IMŚ 1997, 1998, 2001, 2008, a także sześć złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Jego lista sukcesów jest tak długa, że trzeba by było stworzyć dla niej zupełnie nowy artykuł. Krótko mówiąc, Tomasz Gollob pozostaje najlepszym polskim żużlowcem w historii tego sportu.