Kalendarz żużlowy na 2024 rok: co nowego?

Kalendarz żużlowy na 2024 rok: co nowego?

Sezon 2023 w żużlu został zakończony, a w ostatni dzień września poznaliśmy Indywidualnego Mistrza Świata. Został nim Bartosz Zmarzlik, który w ostatnim czasie jest najlepszym polskim żużlowcem i notuje największe sukcesy. Pomimo niedawnego zakończenia rozgrywek, kibice z utęsknieniem czekają już na kolejny sezon, który zapowiada się równie emocjonująco. W 2024 roku będzie się sporo działo w polskim żużlu, a my poznaliśmy plan na zbliżające się rozgrywki. Speedway Grand Prix 2024 zbliża się wielkimi krokami! Co nowego pojawi się w rozgrywkach na 2024 rok? Jakie miasta w Polsce zostały ujęte w kalendarzu zmagań? Kto ma największe szanse, aby powalczyć o tytuł mistrza świata w nowych rozgrywkach? Zostań z nami, aby bliżej poznać plany żużlowców na nowy sezon.

Ważne zmiany w PGE Ekstralidze

Organy odpowiadające za zarządzanie rozgrywkami starają się dotrzymywać kroku zagranicznym odpowiednikom i wprowadzać na własnym podwórku zmiany, które mogą przynieść korzyści. Podobnie jest w żużlu. W 2024 roku w PGE Ekstralidze w regulaminach wprowadzono zmianę, która dotyczy stosowania zastępstwa zawodnika. Warto podkreślić, że w rundzie play-off będzie dotyczyła ona aż trzech najlepszych żużlowców, choć do tej pory odnosiła się wyłącznie do jednego zawodnika. To spory plus dla polskich klubów żużlowych, które otrzymają większe możliwości. W sezonie 2023 największe straty z tego tytułu poniosła Stal Gorzów.

Stosowanie zastępstwa będzie dotyczyć zarówno rundy zasadniczej, jak i finałowej. W sezonie 2024 taką możliwość zyskają kluby na każdym poziome ligowym w tym oczywiście te najwyższego szczebla, rywalizujące w PGE Ekstralidze. Kluby będą mogły przeprowadzać roszady w odniesieniu do dwóch zawodników z najwyższymi średnimi biegopunktowymi w rundzie zasadniczej oraz trzech żużlowców w fazie play-off. Zmiany, które zostaną wprowadzone od nowego sezonu, spowodują, że kluby będą mogły lepiej reagować i być mniej stratne w obliczu ewentualnych kontuzji swoich najlepszych zawodników. W minionych rozgrywkach bardzo ucierpiała na tym Stal Gorzów, która w fazie play-off nie mogła wykorzystać Andersa Thomsena. Zawodnik miał jedną z trzech najlepszych średnich w drużynie, natomiast regulamin dopuszczał możliwość zastępstwa zawodnika wyłącznie za lidera. W efekcie można powiedzieć, że absencje ze względu na stan zdrowia mogły wpłynąć na końcowy wynik sportowy.

PGE Ekstraliga to najwyższy poziom żużlowy w Polsce. Władzom rozgrywek zależy na tym, aby były one jak najbardziej promowane oraz widoczne, ponieważ przekłada się to na zainteresowanie żużlem, umowy sponsoringowe, czy świadczenia marketingowe. W efekcie od kolejnego sezonu drugi szczebel rozgrywkowy będzie zarządzany przez PGE Ekstraligę. Zamiast dotychczasowej nazwy 1. Liga Żużlowa pojawi się Speedway 2. Ekstraliga. Rozgrywki na drugim poziomie zyskały nową identyfikację wizualną, która bezpośrednio nawiązuje do zmagań w PGE Ekstraliga. To sprawi, że produkt będzie spójny, a co najważniejsze bardziej dostrzegany.

Nowe rundy Grand Prix

W piątek 10 listopada 2023 roku organizatorzy żużlowych mistrzostw świata wyjawili swoje sekrety i przedstawili opinii publicznej harmonogram zmagań na sezon 2024. O tytuł indywidualnego mistrza świata powalczy spora liczba zawodników. Żużlowcy wezmą udział w jedenastu turniejach, z czego aż cztery odbędą się w Polsce.

Speedway Grand Prix rozpocznie się 27 kwietnia w Chorwacji, a dokładnie w Gorican, natomiast ostatni cykl zmagań zaplanowano na 28 września w Toruniu. W poprzednim sezonie odbyło się dziesięć turniejów, a więc w 2024 będzie o jeden więcej. Dodatkowo Grand Prix powróci do Wrocławia, gdzie w zakończonym sezonie rywalizacja toczyła się wyłącznie w ramach Drużynowego Pucharu Świata. Ponadto w harmonogramie nie znajdziemy już niemieckiego Tetrow, a Grand Prix Niemiec zostało przeniesione do Landshut, gdzie ostatni raz gościło w 1997 roku.

Powrót do kalendarza Speedway Grand Prix of Poland

Speedway Grand Prix będzie czterokrotnie gościł nasz kraj, a do kalendarza zmagań powrócił Wrocław. Po raz pierwszy żużlowcy w Polsce zmierzą się 11 maja 2024 roku w Warszawie. Następnie dopiero 29 czerwca, a areną zmagań będzie Gorzów. Z kolei w ostatni dzień sierpnia kibice będą przeżywać żużlowe emocje na stadionie we Wrocławiu, natomiast 28 września Grand Prix Polski odbędzie się w Toruniu.

Polski żużel na arenie międzynarodowej

W sezonie 2024 Bartosz Zmarzlik będzie bronił tytułu mistrza świata, natomiast nasz kraj reprezentować będą także: Dominik Kubera i Szymon Woźniak. Pozostałe zawody z cyklu GP to: Grand Prix Chorwacji w Gorican, Grand Prix Niemiec w Landshut, Grand Prix Czech w Pradze, Grand Prix Szwecji w Malilli, Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff, Grand Prix Łotwy w Rydze, Grand Prix Danii w Vojens. Warto zaznaczyć, że Polska to jedyny kraj, który w kalendarzu zmagań GP ma więcej niż jedną imprezę żużlową w 2024 roku.