Jak wejść w sport motorowy? Motosport i żużel dla początkujących

Jak wejść w sport motorowy? Motosport i żużel dla początkujących

Oglądając rozgrywki motosportu i wyścigi żużlowe, zapewne niejedna osoba miała myśl, aby samodzielnie spróbować swoich sił na torze wyścigowym. Jednak sporty motorowe nie są sportem z niskim progiem wejścia. Nie od razu można poczuć się jak swoi idole i jeździć z ogromnymi prędkościami po lasach czy torach wyścigowych. Jak więc podejść do tego tematu?

Motosport i żużel dla nowicjuszy

Rozgrywki żużlowe w Polsce stoją na najwyższym światowym poziomie. Dość powiedzieć, że wielu ekspertów uważa polski Speedway jako najlepszy na świecie. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie żużlem oraz sportami wyścigowymi w Polsce są tak duże. Jednak możliwości uprawiania tych sportów dla początkujących wcale nie ma tak dużo. Dlatego młodzi adepci sztuki wyczynowego prowadzenia pojazdów muszą sięgać po alternatywne sposoby realizowania swojej pasji.

Na pierwszą myśl alternatyw dla zawodowych wyścigów od razu nasuwa się karting. Na wielu krytych parkingach samochodowych można znaleźć tory, na których można się pościgać gokartem. Nie są to może szczyty inżynierii, ale na początek wystarczą. Poziom wyżej są już tory specjalnie do tego celu budowane. Nie są długie, lecz są bardzo kręte i wąskie. Dużą rolę odgrywa tu zaplecze techniczne kierowcy. Niestety takie obiekty nie są na porządku dziennym. Inną drogą do spełnienia jest popularny ostatnio simracing. Termin ten oznacza nic innego jak używanie symulatorów wyścigowych na swoim komputerze lub konsoli w połączeniu z profesjonalnym sprzętem: kierownicą, zestawem pedałów i czasem innymi akcesoriami. Oba te sposoby stanowią zarówno dobry punkt wyjścia do dalszej kariery w sporcie, jak i dobrą, acz kosztowną rozrywkę.

Amatorskie wyścigi żużlowe i motosportu

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i obycia na pewno można pomyśleć o wystartowaniu w cyklu zawodów żużlowych dla amatorów. Również w przypadku innych sportów wyścigowych organizowane są zawody amatorskie. Dla wielu osób może to być jedyna szansa, aby poczuć dreszczyk emocji i rywalizacji na torze z prawdziwymi zawodnikami. Zdobywając doświadczenie można zacząć myśleć właśnie o takich zawodach, które są organizowane ostatnio praktycznie co roku w Polsce.